Rozdział 11
O ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJT
§ 11
Odpowiedzialność cywilna za nadużycie wolności druku ponoszona jest w sytuacji, gdy przez wydanie materiału drukowanego popełniono przestępstwo przeciw wolności druku. Odpowiedzialność cywilną ponosi, jeżeli poniższe postanowienia nie stanowią inaczej, osoba odpowiedzialna za to przestępstwo na mocy rozdz. 8. W sytuacji gdy ze względu na okoliczności, wymienione w § 10 rozdz. 8, odpowiedzialność przeszła na inną osobę, powództwo może być wniesione przeciw
tej osobie, która przed nią odpowiadała w takim zakresie, w jakim dopuszczają to ustawy.Przepisy § 12 rozdz. 8 dotyczące odpowiedzialności stosuje się do odpowiedzialności cywilnej.
Do odpowidzialności cywilnej za przestępstwa określone w rozdz. 7 §§ 2 lub 3 stosuje się przepisy ustaw szczególnych.
1. Treść znowelizowana ustawą nr 955 z 1976 r.
§ 2
Powództwo cywilne, które może być wniesione przeciw wydawcy odpowiedzialnemu lub zastępcy wydawcy odpowiedzialnego pisma periodycznego, może być wniesione również przeciw właścicielowi pisma periodycznego. W odniesieniu do innego materiału drukowanego, powództwo, które może być skierowane przeciw autorowi bądź wydawcy odpowiedzialnemu, może być też wniesione przeciw nakładcy.
§ 31
Jeżeli przedstawiciel, pełnomocnik lub zarządca osoby prawnej ponoszą odpowiedzialność cywilną za przestępstwa przeciw wolności druku, powództwo może być wniesione przeciw osobie prawnej lub przeciw innej osobie, w zakresie bliżej określonym przepisami szczególnymi.
1. Treść znowelizowana ustawą nr 1448 z 1988 r.
§ 4
Jeżeli na podstawie postanowień niniejszego rozdziału odpowiedzialność cywilną ponoszą dwie osoby, jest to odpowiedzialność solidarna. Odpowiedzialność regresową określają przepisy szczególne.
§ 5
Odpowiedzialn
ość cywilna za przestępstwa przeciw wolności druku występuje bez względu na to, czy postępowanie karne doprowadzi do uznania, że przestępstwo zostało popełnione czy do orzeczenia, iż nie miało ono miejsca.