Rozdział 9

O NADZORZE I WNOSZENIU OSKARŻEŃ

§ 11

Kanclerz Sprawiedliwości czuwa, by granice wolności druku określone Aktem o Wolności Druku nie zostały przekroczone.

1. Treść znowelizowana ustawą nr 955 z 1976 r.

 

§ 21

Kanclerz Sprawiedliwości jest jedynym oskarżycielem w zakresie przestępstw przeciw wolności druku. Kanclerz Sprawiedliwości jest jedyną osobą uprawnioną do wszczęcia postępowania przygotowawczego w zakresie przestępstw przeciw wolności druku. Tylko Kanclerz Sprawiedliwości i sądy mają prawo stosować środki przymusu wobec podejrzanego, pod warunkiem, że nic innego nie wynika z niniejszego Aktu.

Rząd ma prawo przedłożyć Kanclerzowi Sprawiedliwości wniosek o wniesienie oskarżenia w sprawie o przestępstwo przeciw wolności druku. Przepisy szczególne mogą przewidywać, że oskarżenie publiczne w sprawie o przestępstwo przeciw wolności druku może zostać wniesione jedynie za zgodą Rządu.

Kanclerz Sprawiedliwości jest ponadto jedynym oskarżycielem w sprawach dotyczących wolności druku innych niż przestępstwa przeciw wolności druku, bądź w sprawach, które w inny sposób naruszają postanowienia niniejszego Aktu; natomiast prawo Ombudsmana do oskarżenia w tego rodzaju sprawach regulują odrębne przepisy.

1. Treść znowelizowana ustawą nr 955 z 1976 r.

§ 31

Oskarżenie publiczne w sprawie o przestępstwo przeciw wolności druku może być wniesione nie później niż w ciągu sześciu miesięcy, gdy sprawa dotyczy pisma periodycznego, posiadającego pozwolenie na jego wydawanie, a gdy sprawa dotyczy innego materiału drukowanego nie później niż w ciągu jednego roku od momentu wydania materiału, pod rygorem umorzenia postępowania. Niezależnie od wniesienia oskarżenia publicznego możliwe jest wszczęcie innego postępowania przeciw osobie odpowiedzialnej.

Ogólne przepisy dotyczące okresu, w którym istnieje obowiązek ścigania, stosuje się w odniesieniu do przestępstw przeciw wolności druku.

1. Treść znowelizowana ustawą nr 955 z 1976 r.

§ 4

Prawa osób prywatnych do zawiadomienia o przestępstwie przeciw wolności druku i do wszczynania postępowania wstępnego uregulowane są odrębnymi przepisami.

§ 51

W przypadku braku osoby odpowiedzialnej za przestępstwo zgodnie z rozdz. 8 lub w razie przeszkód w doręczeniu jej pisma procesowego na terenie Królestwa, oskarżyciel lub skarżący, zamiast wnosić oskarżenie, powinni wnieść wniosek o konfiskatę materiału.

1. Treść znowelizowana, ostatnio, ustawą nr 1438 z 1998 r.