ROZDZIAŁ XII
Sąd konstytucyjny Ukrainy
Art. 147. Sąd Konstytucyjny Ukrainy jest jedynym organem do rozpatrywania spraw konstytucyjności na Ukrainie.
Sąd Konstytucyjny Ukrainy rozstrzyga o zgodności ustaw i innych aktów z Konstytucją Ukrainy i daje oficjalną wykładnię Konstytucji Ukrainy oraz ustaw Ukrainy.
Art. 148. Sąd Konstytucyjny Ukrainy składa się z osiemnastu sędziów Sądu Konstytucyjnego Ukrainy.
Prezydent Ukrainy, Rada Najwyższa Ukrainy oraz zjazd sędziów Ukrainy powołuje po sześciu sędziów Sądu Konstytucyjnego Ukrainy.
Sędzią Sądu Konstytucyjnego Ukrainy może być obywatel Ukrainy, który w dniu powołania ma ukończone czterdzieści lat, posiada wyższe wykształcenie prawnicze i staż pracy w zawodzie nie krótszy niż dziesięć lat, mieszka na Ukrainie w ciągu ostatnich dwudziestu lat oraz włada językiem państwowym.
Sędziego Sądu Konstytucyjnego Ukrainy powołuje się na dziewięć lat bez prawa powołania na następną kadencję.
Przewodniczący Sądu Konstytucyjnego Ukrainy jest wybierany, jedynie na trzyletnią kadencję, na specjalnym plenarnym posiedzeniu Sądu Konstytucyjnego Ukrainy spośród sędziów Sądu konstytucyjnego Ukrainy w głosowaniu tajnym.
Art. 149. Sędziów Sądu Konstytucyjnego Ukrainy obejmują gwarancje niezawisłości oraz nietykalności, warunki odwołania ze stanowiska, przewidziane w artykule 126 Konstytucji, oraz wymogi niepołączalności stanowisk, określone w części drugiej artykułu 127 niniejszej Konstytucji.
Art. 150. Do uprawnień Sądu Konstytucyjnego Ukrainy należy:
1) wydawanie orzeczeń o zgodności z Konstytucją Ukrainy (konstytucyjność):
- ustaw i innych aktów prawnych Rady Najwyższej Ukrainy;
- aktów Prezydenta Ukrainy;
- aktów Gabinetu Ministrów Ukrainy;
- aktów prawnych Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krym.
Orzeczenia te są rozpatrywane na wniosek: Prezydenta Ukrainy; nie mniej niż czterdziestu pięciu deputowanych ludowych Ukrainy; Sądu Najwyższego Ukrainy; Pełnomocnika Rady Najwyższej Ukrainy do Praw Człowieka; Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krym;
2) oficjalna wykładnia Konstytucji Ukrainy i ustaw Ukrainy;
W sprawach, określonych w całym niniejszym artykule, Sąd Konstytucyjny Ukrainy wydaje orzeczenia, które podlegają egzekucji na całym terytorium Ukrainy, są ostateczne i nie mogą być zaskarżone.
Art. 151. Sąd Konstytucyjny Ukrainy na wniosek Prezydenta Ukrainy albo Gabinetu Ministrów Ukrainy wydaje orzeczenia o zgodności z Konstytucją Ukrainy obowiązujących umów międzynarodowych albo umów międzynarodowych zgłoszonych w Radzie Najwyższej Ukrainy do ratyfikacji.
Na wniosek Rady Najwyższej Ukrainy, Sąd Konstytucyjny Ukrainy wydaje orzeczenia odnośnie przestrzegania procedury konstytucyjnej rozpoznania i rozpatrzenia sprawy o złożenie Prezydenta Ukrainy z urzędu w trybie specjalnym.
Art. 152. Na podstawie orzeczena Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, ustawy i inne akty prawne uznaje się za niekonstytucyjne w całości lub w części, o ile nie są zgodne z Konstytucją Ukrainy albo o ile została naruszona ustanowiona w Konstytucji Ukrainy procedura ich rozpatrzenia, uchwalenia albo uprawomocnienia się.
Ustawy, inne akty prawne albo ich odrębne części uznane za niekonstytucyjne, tracą ważność w dniu wydania orzeczenia przez Sąd Konstytucyjny Ukrainy ze względu na ich niezgodność z Konstytucją.
Państwo wypłaca odszkodowanie, w trybie określonym w ustawie, za szkody materialne lub moralne, poniesione przez osoby fizyczne albo prawne lub w wyniku działań, uznanych za niekonstytucyjne.
Art. 153. Tryb organizacji i działalności Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, procedurę rozpatrywania spraw, określa ustawa.
Rozdział następny