Rozdział V
PARLAMENTARNY RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH
ORAZ
PARLAMENTARNY RZECZNIK PRAW MNIEJSZOŚCI
NARODOWYCH I ETNICZNYCH

§ 32/B

(1) Zadaniem Parlamentarnego Rzecznika Praw Obywatelskich jest kontrola i badanie związanych z prawami konstytucyjnymi nieprawidłowości, o których powziął on wiadomość, jak również inicjowanie powszechnych lub indywidualnych środków ich uzdrowienia.
(2) Zadaniem Parlamentarnego Rzecznika Praw Mniejszości Narodowych i Etnicznych jest kontrola i badanie związanych z prawami mniejszości narodowych i etnicznych nieprawidłowości, o których powziął on wiadomość, jak również inicjowanie powszechnych i indywidualnych środków ich uzdrowienia.
(3) W przypadkach określonych w ustawie, każdy może wystąpić z inicjatywą wszczęcia postępowania przez parlamentarnego rzecznika.
(4) Parlamentarnego Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Parlamentarnego Rzecznika Praw Mniejszości Narodowych i Etnicznych wybiera Zgromadzenie Krajowe, na wniosek Prezydenta Republiki, głosami dwóch trzecich deputowanych. W celu ochrony poszczególnych praw konstytucyjnych Zgromadzenie Krajowe może również powołać odrębnych rzeczników.
(5) [Uchylony mocą art. 1 ust. (2) ustawy LXXIII z 1994 r.]
(6) Parlamentarny rzecznik co roku składa Zgromadzeniu Krajowemu sprawozdanie z doświadczeń uzyskanych w toku swej działalności.
(7) Do przyjęcia ustawy o parlamentarnych rzecznikach wymagane są głosy dwóch trzecich obecnych deputowanych do Zgromadzenia Krajowego.