Powrót do początku Obraz

WYPIS Z PROTOKÓŁU SEKRETARIATU STANU (*)

w Pałacu Naszym w Dreźnie dnia 24 miesiąca lutego roku 1810.

Fryderyk August z Bożej Łaski Król Saski, Książę Warszawski, etc., etc.


Zważywszy, iż kraj, na mocy traktatu pokoju wiedeńskiego, zawartego pod dniem 14 października 1809 r., wcielony do naszego Księstwa Warszawskiego, powinien być rządzony stosownie do konstytucji tegoż Królestwa; zważywszy nadto, iż stosownie do art. 86 statutu konstytucyjnego, pod dniem 22 lipca 1807 r. tenże statut konstytucyjny ma być uzupełnionym urządzeniami naszemi, roztrząsanemi w Radzie Stanu, tudzież, iż teraźniejsze kraju Księstwa powiększenie, wymaga niektórych urządzeń tego rodzaju:

Po wysłuchaniu naszej Rady Stanu postanowiliśmy i stanowimy, jak następuje:

Artykuł 1

Konstytucja pod dniem 22 lipca 1807 r. będzie przystosowaną do kraju, na mocy traktatu wiedeńskiego, wcielonego do Księstwa naszego Warszawskiego, a to w sposób następnemi artykułami oznaczony.

Artykuł 2

Cztery diecezje i cztery biskupstwa będą dołączone do liczby wskazanej artykułem 3 konstytucji. Z tych na trzy diecezje obrządku łacińskiego, będzie podzielonym kraj nowo wcielony; czwarta zaś diecezja będzie obrządku grecko-unickiego.

Artykuł 3

Będzie dodanych dwunastu członków do liczby tych, z których stosownie do 23 artykułu konstytucji składa się senat, to jest: czterech biskupów, czterech wojewodów, czterech kasztelanów.

Artykuł 4

W przypadku artykułem 32 konstytucji objętym, senat nie będzie mógł być złożonym więcej, jak z dziesięciu biskupów, dwudziestu wojewodów, dwudziestu kasztelanów, artykuł zaś 33 konstytucji ma być co do liczby senatorów, uskuteczniony, podług oznaczenia w poprzedzającym artykule 3, ogółem dziesięciu biskupów, dziesięciu wojewodów, dziesięciu kasztelanów, stanowiącym.

Artykuł 5

Liczba 60 posłów na sejm, oznaczona artykułem 35 konstytucji, pomnożona będzie do 100, z których 40 obranemi będą na sejmikach powiatowych w kraju do Księstwa naszego Warszawskiego wcielonym, liczba 40 deputowanych tymże artykułem oznaczonych, pomnożona będzie do 66 z których 26 będą obranemi na zgromadzeniach gminnych tegoż wcielonego kraju.

Artykuł 6

Kraj nowo wcielony podzielony będzie na cztery departamenta, czterdzieści powiatów, i dwadzieścia sześć zgromadzeń gminnych, z których cztery w mieście Krakowie, a dwadzieścia dwa na resztę kraju.

Artykuł 7

Zgromadzenia gminne miasta Krakowa będą mogły być tak, jak zgromadzenia gminne miasta Warszawy podług artykułu 61-go konstytucji, w jednymże czasie, po dwa tylko razem zwołane.

Artykuł 8

Będzie dodanych dwóch referendarzy, do liczby ich konstytucją oznaczonej.

Artykuł 9

Ministrowie nasi, w czem do którego należy, wykonują niniejszą naszą wolę, a minister nasz sprawiedliwości w "Dzienniku Praw" ustawę tę umieści.

(podpisano) Fryderyk August

(L.S.) przez Króla

Zgodno z oryginałem
Feliks Łubieński
Minister Sprawiedliwości

Zgodno z oryginałem
Minister Sekr.Stanu
Stanisław Breza

Antoni Joneman
Sekret. Generalny

(*) Źródło:
Konstytucje w Polsce : 1791-1990 / wybór i oprac. Tadeusz Kołodziejczyk i Małgorzata Pomianowska. - Warszawa : Przemiany, 1990. - S. 43


Powrót do początku