(1) Każdy ma prawo do swobodnego wyboru zawodu i przygotowania się do niego, jak również prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej.
(2) Ustawa może określić warunki i ograniczenia wykonywania określonych zawodów lub działalności.
(3) Każdy ma prawo pozyskiwać pracą środki na swoje życiowe potrzeby. Państwo w odpowiednim zakresie wspomaga materialnie obywateli, którzy bez swojej winy z tego prawa nie mogą skorzystać; zasady określa ustawa.
(4) Ustawa może wprowadzić odrębną regulację dla cudzoziemców.
(1) Każdy ma prawo do swobodnego stowarzyszania się z innymi dla ochrony swych gospodarczych i socjalnych interesów.
(2) Ogranizacje zawodowe powstają w sposób niezawisły od państwa. Ograniczanie liczby organizacji zawodowych jest niedopuszczalne, podobnie jak uprzywilejowanie niektórych z nich w przedsiębiorstwie lub w resorcie.
(3) Działalność organizacji zawodowych oraz tworzenie i działalność innych stowarzyszeń dla ochrony interesów gospodarczych i socjalnych może podlegać ograniczeniu w ustawie, gdy zachodzi konieczność podjęcia czynności niezbędnych w demokratycznym społeczeństwie dla ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego lub praw i wolności innych osób.
(4) Poręcza się prawo do strajku na zasadach określonych w ustawie; prawo to nie przysługuje sędziom, prokuratorom, członkom sił zbrojnych i członkom sił bezpieczeństwa.
Zatrudnieni mają prawo do sprawiedliwej zapłaty za pracę i do zadowalających warunków pracy. Szczegóły określa ustawa.
(1) Kobiety, młodociani i osoby zdrowotnie upośledzone mają prawo do zwiększonej ochrony zdrowia przy pracy oraz do szczególnych warunków pracy.
(2) Młodociani i osoby zdrowotnie upośledzone mają prawo do szczególnej ochrony stosunków pracy i do pomocy w przygotowaniu się do zawodu.
(3) Szczegóły określa ustawa.
(1) Obywatele mają prawo do odpowiedniego materialnego zabezpieczenia na starość, w przypadku niezdolności do pracy, jak również w przypadku utraty żywiciela.
(2) Każdy, kto znajdzie się w niedostatku materialnym ma prawo do pomocy, niezbędnej do zapewnienia podstawowych warunków życia.
(3) Szczegóły określa ustawa.
ËĎKażdy ma prawo do ochrony zdrowia. Obywatele mają, na podstawie powszechnego ubezpieczenia, prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej i do pomocy zdrowotnej na zasadach określonych w ustawie.
(1) Macierzyństwo i rodzina są pod ochroną ustawy. Zapewnia się szczególną ochronę dzieci i młodocianych.
(2) Kobiecie ciężarnej poręcza się szczególną opiekę, ochronę stosunku pracy i właściwe warunki pracy.
(3) Dzieci narodzone w małżeństwie i poza małżeństwem mają równe prawa.
(4) Opieka nad dziećmi i ich wychowanie jest prawem rodziców; dzieci mają prawo do rodzicielskiego wychowania i opieki. Prawa rodziców mogą być ograniczone, a nieletnie dzieci mogą być od rodziców odłączone wbrew ich woli tylko na podstawie orzeczenia sądu, opartego na ustawie.
(5) Rodzice, którzy sprawują opiekę nad dziećmi, mają prawo do pomocy państwa.
(6) Szczegóły określa ustawa.
(1) Każdy ma prawo do nauki. Uczęszczanie do szkoły jest obowiązkowe do wieku określonego przez ustawę.
(2) Obywatele mają prawo do bezpłatnej nauki w szkołach podstawowych i średnich, a odpowiednio do zdolności obywatela i możliwości społeczeństwa, także na wyższych uczelniach.
(3) Tworzenie innych szkół niż państwowe i nauczanie w nich jest możliwe tylko na zasadach określonych w ustawie; w takich szkołach nauczanie może odbywać się za opłatą.
(4) Ustawa określa zasady, na jakich obywatele studiujący mają prawo do pomocy państwa.
(1) Prawo do wyników twórczej pracy umysłowej znajduje się pod ochroną ustawy.
(2) Prawo dostępu do dóbr kultury poręcza się na zasadach określonych w ustawie.
(1) Każdy ma prawo do sprzyjającego środowiska naturalnego.
(2) Każdy ma prawo do pełnej i podanej zawczasu informacji o stanie środowiska i źródeł naturalnych.
(3) Nikt nie może wykonywać swych praw z narażeniem lub szkodą dla środowiska naturalnego, źródeł naturalnych, wszelkich bogactw przyrody i pamiątek kultury ponad miarę określoną w ustawie.